اجاق گازصفحه ای

اجاق گاز صفحه ای

انواع اجاق گاز مبله صفحه ای و رومیزی

اجاق گاز یکی از وسیله های مهم و ضروری برای آشپزی می باشد .و از گذشته تا به امروز در بسیاری از کشورها به تولید انبوه رسیده است. بسیاری ازاجاق گازها شامل اجزای مختلفی در ساختار داخلی و ظاهری می باشند .این اجزا شامل بدنه اصلی، لوله های رابط و یا محفظه، شیرها، مشعل ها، نازل ها، ترموکوپل، شمعک و یا پیلوت، فندک، درجه تنظیم حرارت، ساعت زنگ‌دار و جوجه گردان می باشند.انواع اجاق گاز ها شامل : اجاق گاز رومیزی، اجاق گاز صفحه ای یا توکار، اجاق گاز فردار واجاق گاز طرح فر می باشند.

اجاق گاز رومیزی

اجاق گاز های رومیزی به اجاق گازهایی گفته می شود. که بدون داشتن کابین با ارتفاع بین 5 تا 15 سانتی متر براحتی قابل حمل بوده و بر روی کابینت یا میز و یا هر جای دیگری قرار میگیرند. جنس این نوع اجاق گاز ها آلومینیوم بوده و تعداد شعله های این نوع گازها معمولا 2 تا 3 شعله می باشند .و امروزه با توجه به تغییرسبک زندگی مردم استفاده از این نوع اجاق گاز ها کاهش یافته است.

یکی از این گاز ها توسط شرکت اربت تولید می شود که کیفیت بسیار خوبی دارد

 

اجاق گاز رومیزی

اجاق گاز صفحه ای 

اجاق گاز های صفحه ای یا توکار به اجاق گاز هایی گفته می شود .که روی قسمتی از آشپزخانه و یا کابینت های مخصوص نصب می گردند .و قابل جابجایی نمی باشند. جنس صفحه ی این نوع اجاق گازها از استیل، شیشه ای، سرامیکی و ترکیب شیشه و دیگر متریال  می باشد .و از تعداد شعله های  1 تا 6 شعله ساخته می شوند. این نوع از اجاق گاز ها معمولا گاز سوز بوده و بصورت مدل های برقی نیز تولید می گردند. وولوم ها ی اجاق گاز های صفحه ای یا توکار بصورت لمسی و دیجیتال موجود می باشند.این نوع اجاق گاز ها فضای کمتری را اشغال کرده و برای آشپزخانه هایی با فضای کم مناسب می باشند .و با ظاهری بسیار شیک و مدرن جلوه ی زیبایی به دکوراسیون آشپزخانه می دهند.

اجاق گاز صفحه ای

اجزای تشکیل دهنده ی گازهای صفحه ای یا توکار

 • صفحه شیشه ای یا استیل
 • سر شعله های کاسه ای
 • فندک : با چرخاندن ولوم ها و فشار به سمت داخل، به صورت اتوماتیک اجاق گازروشن می شود. و دیگر نیازی به استفاده از فندک دستی نمی باشد.
 • ترموکوپل : با بهره گیری از سیستم ترموکوپل در صورت خاموش شدن شعله به صورت خودکار، جریان گاز را قطع شده واز خطر پخش گاز و آتش سوزی جلوگیری می گردد.
 • سپری های چدن با پلیت مربع یا دایره ای
 • پلوپز(شعله بزرگ) کنار و پلوپز (شعله بزرگ) وسط
 • پلیت مربع، پلیت گرد و پلیت مستطیلی
 • در بعضی مدل ها دارای تایمر

صفحه ی استیل یا شیشه

اجاق گاز صفحه ای یا توکار معمولا به دو دسته استیل و شیشه ای تولید می گردند. و البته اجاق گازهای صفحه ای یا توکار استیل خود به دو دسته تقسیم می گردد : ساده و آجدار

استیل ساده بصورت براق و سیقلی بوده و براحتی تمیز می شوند .ولی در برابر ضربه ، خط و خش مقاومت کمتری نسبت به استیل آجدار دارند. و استیل آجداردارای سطح خشن تری بوده بهمین دلیل به سختی تمیز شده و بمرور زمان کدر می شوند.

شیشه سکوریت نشکن با ضخامت 6 و 8 میلیمتری که با قابلیت تحمل درجه حرارت بالا ساخته می شوند. و از نظر ظاهری به صورت مستطیلی، لبه گرد و منحنی موجود می باشند. این نوع اجاق گازها پس از هر بار استفاده باید تمیز گردند تا آثار لکه های چربی و غذا روی آنها باقی نماند.

از شرکت های برتر در تولیدات محصولات رومیزی هم می توان به شرکت ناب استیل اشاره نمود

بیشتر مردم برای خرید این دو محصول که یکی شیشه ای و یکی استیل هت دو به شک هستند و برای تمیز کردن اجاق گاز صفحه ای دق دقه اصلی اون ها

است

اجاق گاز صفحه ای استیل یا شیشه ای

اجاق گازهای مبله

معمولاجنس پوششی بدنه ی اجاق گازهای مبله از نوع استیل و لعابی می باشد. در اجاق گاز های مبله استیل، جنس بدنه تمام استیل می باشد. ولی در برخی از مدل ها جنس رویه گازاستیل و بدنه با لعاب پوشش داده شده است. استیل در برابر ضربه و رطوبت مقاومت بالاتری داشته ولی لعابی ها براحتی تمیز می شوند.

اجاق گازهای مبله به دو دسته اجاق گاز فردار و اجاق گاز طرح فر تقسیم می شوند.

اجاق گاز های فردار

دسته ی اول اجاق گاز فر دار می باشند که قسمت پایینی محفظه ی این نوع اجاق گازها برای قرار گرفتن فرو جوجه‌گردان طراحی شده است .و می توان انواع غذاها را در این محفظه پخت.

از نظرپخت و پز این نوع گاز ها به دو صورت برقی و گازی کار می کنند .البته تنظیم حرارت اجاق گاز های مبله فردارگازی راحتتر از برقی می باشد .چون با دیدن شعله می توان به دمای مورد نظررسید. و همچنین مصرف انرژی نمونه های برقی بالاتر می باشد.

از معایب اجاق گازهای مبله فردار وزن سنگین و جابجایی آنها می باشد. همچنین در بسیاری از موارد استفاده از فر و غذاهایی با طبخ فر کمتر می باشد. و هزینه در خرید این نوع گاز ها با توجه به عدم استفاده مناسب نمی باشد.

مشخصاتی که درانتخاب اجاق گاز فر دارباید به آنها توجه داشت به شرح ذیل می باشد:

 • گنجایش فر: فر هایی با اندازه ی بزرگ یا کوچک
 • جوجه گردان: برای طبخ مرغ یا ماهی
 • چیدمان سینی ها و تعداد طبقات
 • طبقات فر متحرک: جابجایی طبقات جهت فضای بیشتری برای طبخ غذا در فر
 • تنظیمات حرارت: دارای تنظیمات مختلف برای دمای فر
 • تعداد محفظه و یا کابین فرهرچه بیشتربرای امکان پخت همزمان چندین غذا

اجاق گاز طرح فر

دسته دوم یعنی اجاق‌ گاز طرح فر دارای شکل ظاهری کاملا شبیه به اجاق‌ گازهای فردار هستند .ولی در داخل قسمت پایینی فاقد فر یا محل طبخ غذا می باشد، فقط حکم یک کابینت  و یا محفظه ی خالی را دارد. و می‌توان وسایل اضافی آشپزخانه را در خودش جای داد. امروزه با کوچکتر شدن منازل و فضای آشپزخانه ها این نوع گاز ها جای خود را به گازهای صفحه ای یا توکار داده اند.

قیمت اجاق گازهای طرح‌فر تقریبا نصف قیمت اجاق گاز های فردار می باشد. این نوع گازها را میتوان یک گزینه ی مناسب برای کسانی در نظر گرفت .که محدودیت بودجه دارند نمی‌خواهند برای خریدشان خیلی هزینه کنند.

اجاق گازهای طرح فر4،5و6 شعله هستند. وجنس بدنه این نوع اجاق گازها از نوع استیل، لعابی، ام دی اف که بتازگی در انواع طرح های بسیار شیک و جذاب طراحی و تولید گردیده موجود می باشند.

مشخصاتی که درانتخاب اجاق گاز طرح فرباید به آنها توجه داشت به شرح ذیل می باشد:

 • قیمت پایین
 • وزن سبک
 • محدودیت بودجه
 • دارا بودن خانواده کم جمعیت
 • فضای مناسب برای اجاق گاز مبله
 • عدم نیاز به فراضافی در صورت دارا بودن ماکروفر، فر توکارو تستر
 • دارا بودن محفظه و کابین خالی برای قرار دادن وسایل و اشیاء خرده ریزه
دیدگاه ها 2

  بهزاد

  سلام من خوندم ولی گاز صفحه ای خوشگل تر هست

  Sdtayeshirani@gma.com

  سلام شهرستانم میفرشید